Zánět a infekce močových cest: Jak se nakazíte, jak je poznáte a co vás nejrychleji vyléčí?

  • Redakce Proerecta.cz
  • 29 ledna, 2021

Infekce močových cest způsobuje zánět částí močové soustavy. Do ní patří močová trubice, močovody, močový měchýř a ledviny. Příčinou je přítomnost patogenu, nejčastěji bakterie, vzácněji virů nebo plísní.

Infekce většinou postihuje dolní močové cesty, protože díky rychlé a efektivní léčbě infekce nepřejde až do ledvin. I to se ale může stát.

Záněty a infekcemi trpí častěji ženy, ale v žádném případě muže neobcházejí. Příznaky jsou nepříjemné, omezují kvalitu života a způsobují dyskomfort.

V rámci léčby se podávají antibiotika (hubí bakterie), léky snižující zánět a analgetika (tlumí nepříjemné a bolestivé stavy).

Článek přesně vysvětlí, jak se infekce a zánět projevují, jak vás lékař bude vyšetřovat a léčit, a co lze dělat doma v rámci prevence.

zánět a infekce močových cest

DLOUHODOBÁ PÉČE O KONDICI A VITALITU MOČOVÝCH CEST A PROSTATY:

České rostlinné tobolky Proerecta PROSTATE pro muže, kteří pečují o své zdraví a chtějí cíleně bránit vzniku a komplikacím močové soustavy.

PROSTATE obsahuje Serenou plazivou, Slivoň africkou a Kopřivu dvoudomou, které prokrvují a udržují normální funkce prostaty, močového měchýře, ledvin a močových cest.

Proerecta PROSTATE balení
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích Proerecta PROSTATE. V případě objednávky vám balík doručíme do 48 hodin. 1 balení vydrží na 2 měsíce péče.

Příznaky a projevy zánětu a infekce močových cest

Zánět má obvykle jasné příznaky, takže by se nemělo stát, že by infekce prostupovala močovou soustavou a postižený o tom netušil. To je vlastně výhoda, protože nepříjemné příznaky pacienta o to rychleji dovedou do ordinace urologa (pro muže) nebo gynekologa (pro ženy).

První 3 až 8 dnů dny od infikování jsou ale projevy slabé nebo žádné, takže si je postižený nemusí všimnout.

VÍTE, ŽE infekce nejčastěji postihují právě v močovou soustavu? Postihují 3 až 5 % lidí mladšího věku a až 30 % lidí staršího dospělého věku. U mladých žen se infekce vyskytuje až 50x častěji, než u mladých mužů.

3 typy infekcí močových cest

Vždy záleží na tom, která část močové soustavy je infekcí postižená. Od toho se odvíjejí negativní příznaky. Pro lepší lokalizaci sledujte tyto projevy:

Infikovaná část močové soustavy:Příznaky infekce a zánětu:
Močová trubice (uretra), zánět – uretritida– pálení a bolest během a po vymočení
– problémy s močením
– výtok z močové trubice (ojediněle)
Močový měchýř, zánět cystitidačasté a bolestivé močení
– nedokonalé vymočení
– bolest, tlak a dyskomfort v podbřišku
– změny moči (zákal, zápach, krev v moči (hematospermie), barva)
Ledviny, zánět pyelonefritida– bolest zad
– horečky a zimnice
– žaludeční problémy (zvracení, nevolnost)
Lékaře navštivte kdykoliv pocítíte některý z těchto příznaků.

Příčiny infekce a zánětu močové soustavy

Močové cesty se zanítí nejčastěji kvůli výskytu bakterií. Ty mohou soustavu napadnou zvenčí (z 95 % případů), ale také zevnitř těla, pokud se zánět vyskytuje jinde v organismu a přes krev se dostane až do močových cest.

Bakterie vstupují přes močovou trubici do měchýře, kde se začnou množit a hromadit. Když z nějakého důvodu selže přirozená ochrana organismu (imunita), bakterie způsobí bakteriální infekci. Na přítomnost infekce imunitní systém přirozeně reaguje vznikem zánětu, který má za úkol zbavit organismus infekce.

Infekce nejčastěji postihne močovou trubici a močový měchýř. Pokud se ale s léčbou nezačne včas, infekce přechází přes močový měchýř a prostatu až do ledvin. Tam organismus opět reaguje zánětem, který má za úkol vyčistit postižené části močové soustavy.

Příčiny uretritidy (infekce močové trubice)

Častou příčinou je infikování močové trubice bakteriemi z gastrointestinálního traktu (nacházejí se v konečníku) nebo jinými (nejčastěji Escherichia coli – zkráceně E. coli, až 85 % případů, dále Proteus nebo Klebsiella).

Infekce může vzniknout kvůli nedodržení hygienických zásad doma, na veřejných toaletách nebo kvůli nechráněnému sexu. Častěji postihuje ženy, protože ústí močové trubice leží blízko pochvy.

Příčiny cystitidy (infekce močového měchýře)

Příčinou mohou byt stejné bakterie a stejné rizikové faktory. S tím rozdílem, že infekce již prostoupila močovou trubicí až do močového měchýře.

Přidat se může infekce a zánět prostaty (prostatitida), která leží přímo pod močovým měchýřem a obepíná močovou trubici. Bakterie tedy mají velikou šanci tyto části soustavy v rychlém čase infikovat.

Rizikové faktory infikování a zánětů močových cest

Infekce není vždy znakem špatné hygieny. Postižený se může bakteriemi nakazit třeba na veřejných toaletách nebo při kontaktu bakterií z konečníku s močovou trubicí. I čistotní lidé trpí záněty močových cest.

Infekce častěji postihují ženy a za život jich překonají hned několik.

  • Zablokování močových cest kvůli zvětšené prostatě nebo ledvinovým kamenům. Moč správně neodtéká z měchýře a riziko infekce stoupá.
  • Abnormální vývin močových cest.
  • Snížená obranyschopnost, která si nedovede poradit s bakteriemi v močové soustavě a příliš agresivní bakterie.
  • Nechráněný sex. Bez ochrany pro bakterie neexistuje žádná bariéra. Riziko zvyšuje i časté střídání sexuálních partnerů.
  • Pacienti napojení na katétr.
  • Diabetes, obezita, rodinná anamnéza (onemocnění se vyskytuje u členů rodiny)
  • Anatomie ženských močových cest. Ženská močová trubice je kratší, takže bakterie urazí kratší vzdálenost. O to rychleji se infekce šíří močovou soustavou. Riziko u žen zvyšuje i antikoncepční tělísko, pesary, menstruační kalíšek a menopauza.
  • Úraz (poranění míchy, mrtvice) nebo nedávný chirurgický zákrok na močových cestách.

Možná rizika neléčených infekcí a zánětů močových cest

Když se povede infekci rychle zachytit a vyléčit, riziko pozdějších komplikací je minimální. Je vhodné pamatovat, že zánět se může objevit kdykoliv znovu, takže na bezpečnostní a hygienické zásady je nutné myslet soustavně. Co se ale stane, pokud se zánět nevyléčí včas a a správně?

  • Zúžení močové trubice (striktura uretry)
  • Trvalé poškození ledvin, pokud se infekce dostala až do nich
  • Opakované infekce a to hlavně pokud došlo ke 2 infekcím po sobě za méně než půl roku
  • Sepse (lidově otrava krve)

Prevence před infekcí a zánětem močové soustavy a domácí léčba

Mějte na paměti, že na vás může infekce čekat kdekoliv a kdykoliv a to i doma. Proto se snažte infekcím zodpovědně předcházet.

  • Po souloži se co nejrychleji vymočte, umyjte penis a pochvu a preventivně vypijte sklenici čisté vody.
  • Konečník vytírejte vždy zepředu dozadu (od análu směrem k zádům). Tak snížíte šance infikování močové trubice bakteriemi.
  • Pravidelný a dostatečný pitný režim. Voda ředí a čistí moč. Nutí vás močit častěji, díky čemu se z těla pravidelně vyplavují bakterie a škodliviny. Do režimu klidně přidejte i brusinkový džus plný vitamínů a živin. Neexistuje ale vědecký důkaz, že by pomáhal proti zánětům a bakteriím.
  • Nepijte nápoje, které dráždí měchýř. Vyřaďte kávu, kofeinové nápoje, alkohol, šťávy z citrusů minimálně po dobu trvání zánětu.
  • V rámci rychlé pomoci proti bolesti použijte termofor a hřejivé polštářky.

NEZAPOMEŇTE na Proeretca PROSTATE pro zmírnění zánětů a podporu funkcí prostaty a močové soustavy.

Rostlinné složení, výhodná cena a doručení do 48 hodin.

Proerecta PROSTATE tobolky

Jak se vyšetřuje infekce a zánět močových cest?

  • Rozbor moči. Vzorek moči donesete k lékaři. Ten bude posuzovat přítomnost bakterií nebo bílých krvinek. Aby byl vzorek čistý, otřete před odběrem genitálie antibakteriálním gelem. Podle druhu nalezené bakterie lékař předepíše vhodné léčivo.
  • Lékař si může chtít udělat podrobný obraz vašich močových cest. Ten získá pomocí ultrazvuku, počítačové tomografie nebo magnetické rezonance. Tyto postupy se využívají v případě častých infekcí.
  • Cytoskopické vyšetření spočívá v nahlédnutí až do močového měchýře. Endoskopická sonda s malou kamerou se zavádí přes močovou trubici.

Léčba infekcí a zánětů močových cest

V první linii léčby se předepisují antibiotika. Přesné léčivo se stanoví na základě konkrétní bakterie, která infekci způsobuje a zdravotního stavu pacienta.

Konkrétní léky a léčiva v nich: Trimethoprim, sulfamethoxazol (Bactrim, Septra), Fosfomycin (monurol), Nitrofurantoin (makrodantin, makrobid), Cephalexin (Keflex), Ceftriaxon (léky uvádíme ze zahraničného zdroje a v ČR se mohou lišit).

Tyto léky se nesnažte shánět bez předpisu ani načerno. Pro každého pacienta je vhodný jiný lék a vždy o něm musí rozhodnout lékař.

Antibiotika se užívají obvykle týden a spotřebovat se musí celé balení, pokud lékař nerozhodne jinak. Doba se může zkrátit, pokud je infekce méně komplikovaná.

Přidat se mohou i analgetika proti bolesti, pokud je silná. Znecitliví měchýř a močovou trubici, zmírňují bolesti a pálení během močení. Pokud je zánět těžký, léky lze dávkovat i nitrožilně.

Často kladené otázky (FAQ)

Jaká je hlavní příčina vzniku zánětů močové soustavy?

Nejčastěji jde o bakteriální infekci. Bakterie vstupují do močové trubice a způsobují zánět. Nejčastěji bakterie škodí v močové trubici a v močovém měchýři, ale mohu infikovat také ledviny.

Jak se rychle a sám zbavím zánětu močových cest?

– vždy jděte nejdříve k lékaři
– dodržujte pitný režim, který pomáhá vyplavovat bakterie z močového ústrojí
– užívejte probiotika a vitamín C (kysané mléčné výrobky, čerstvou a kvašenou zeleninu a ovoce)
– močte ihned kdykoliv se vám bude chtít a moč nezadržujte
– užívejte antibiotika dle doporučeného dávkování
– užívejte léky tlumící bolest podle doporučeného dávkování
– kupte si termofor
– noste volné oblečení, které netlačí na močové cesty
– během sexu používejte ochranu

Jaké jsou časté příznaky zánětu?

Zarudnutí, otoky, zvýšená teplota, bolest a ztráta přirozené funkce zaníceného orgánu nebo části těla. Bolest může navíc vystřelovat do zad nebo nohou.

Co může podráždit močové cesty?

Přítomnost dráždivých látek v močovém měchýři. Káva a kofeinové nápoje, čaj, sycené nápoje a alkohol.
Dále kyselé druhy ovoce (citrusy, ovocné a zeleninové šťávy), silně kořeněná jídla.

Jaký je to pocit mít zanícenou močovou trubici?

Bolestivé a časté močení, bolest břicha. Zánět dráždí močovou trubici.

Jak dlouho trvá zánět močových cest?

Pokud začnete s rychlou léčbou, příznaky infekce vymizí do 24 až 48 hodin. Infekce ledvin nebo močového měchýře může trvat až týden nebo více.

Jak dlouho trvá zánět močových cest bez léčby antibiotiky?

Záněty mohou vymizet i bez užívání antibiotik. Podle studií na postižených zánět ustoupil bez antibiotik sám od sebe ve 25 až 50 % případů.

Kolik vody mám pít pro propláchnutí zanícených močových cest?

Pijte aspoň 2 litry čisté vody denně.

Kdy mám se zánětem močových cest navštívit lékaře?

Pokud máte podezření na zánět močových cest, návštěvu neodkládejte, Čím dříve vás vyšetří, tím dříve nastaví léčbu a o to rychleji se uzdravíte a zbavíte nepříjemných projevů.

Co bych neměl jíst a pít při zánětu močových cest?

Kofeinové nápoje, alkohol, kořeněná jídla, kyselé druhy ovoce, umělá sladidla a ochucovadla.

Dovedu se na zánět močových cest otestovat sám doma?

Ano, orientační test koupíte v lékárně nebo v drogerii. Nenahrazuje ale léčbu a výsledky jsou pouze přibližné. Testovací proužek stačí omočit a podle příbalové informace zjistíte, co test prokázal. Určitě nepodceňujte návštěvu lékaře – urologa nebo gynekologa (u žen).

Jak poznám, že se zánět močových cest rozšířil až na ledviny?

Infekce ledvin také spadá pod zánět močových cest, i když je poměrně vzácná. Lékaře vyhledejte, pokud pociťujete ostrou bolest v dolní části zad v oblasti ledvin, horečku nebo zimnici, třes a podobně.

Jak bude lékař vyšetřovat zánět močových cest?

Posuzovat bude vzorek moči, který prokáže přítomnost bakterií nebo bílých krvinek, které proti bakteriím bojují.

Budu kvůli zánětu slabý a vyčerpaný?

Většina postižených trpí slabostí, únavou a potřebou spánku. Tělo se potřebuje zbavit infekce a potřebuje co nejvíce energie.

Pomůže mi se zánětem termofor nebo hřejivý polštářek?

Ano, pomocí hřejivé pomůcky lze zmírnit bolesti, které záněty močových cest doprovázejí. Přikládejte je na břicho, záda, hráz a kdekoliv potřebujete úlevu od bolesti.

Jak poznám, že právě dochází k zanícení močových cest?

Nejčastěji podle pocitů pálení během a po vymočení, časté nutkání na močení, nedokonalé vymočení.
Dále pak podle tmavé, zakalené, krvavé a zvláštně páchnoucí moči.

Existuje rozdíl mezi infekcemi močového měchýře a zánětem močových cest?

Záněty močových cest mohou ovlivnit kteroukoliv jejich část a to včetně močové trubice, močovodů, měchýře a ojediněle ledvin.

Mohu trpět zánětem močových cest a nevědět o tom?

Příznaky mohou být méně citelné, ale určitě si je všimnete. Žádný zánět obvykle není bez příznaků.

S čím si mohu zánět močových cest splést?

Nejčastěji se podobnými přiznaky projevují pohlavně přenosné nemoci jako chlamydie, kapavka a trichomoniáza. Je vhodné zajít na test, který zjistí přesný problém.

Proč mě během zánětu bolí také záda?

Bolest zad nejčastěji prokazuje, že infekce napadla také ledviny. Bolest je silná a neustává. Způsobuje také horečku, zimnici a žaludeční potíže.

Jsou bakterie způsobující infekci pohlavně přenosné?

Ano.

Jaká je inkubační doba zánětů močových cest?

Inkubační doba je čas, za který se přítomnost bakterií v močové soustavě začne projevovat citelnými příznaky. Tato lhůta je 3 až 8 dnů.

Pomohou mi na zánět a infekci močových cest homeopatika?

Absolutně ne. Homeopatika nejsou ani léky ani doplňky stravy s příznivými účinky. Homeopatikum nemá žádné léčivé účinky a nedovedou vás infekce zbavit. Příčinou je bakterie s infekcí a tu je nutné zahubit užíváním antibiotik. Homeopatika jsou pouze „cukrové kuličky“, které vás okradou nejen o peníze, ale navíc mohou zhoršit celou infekci, protože postižený odkládá skutečnou léčbu. Nevěřte šarlatánům a obchodníkům s lidským neštěstím.

KAM TEĎ?

NYNÍ SE PODÍVEJTE, jak přesně vám s kondicí a vitalitou močové soustavy pomohou české rostlinné tobolky Proerecta PROSTATE.

Od 399 Kč za balení na 2 měsíce péče, doručení do 48 hodin.

Proerecta PROSTATE