Menstruační bolesti (dysmenorea): Babské rady na doma, rychlá léčba a hlavní příčiny
Menstruační bolesti břicha a pánevní oblasti jsou zcela normální součástí života ženy a menstruačního cyklu. Bolavou menstruaci má většina žen. Ta se nejčastěji projevuje jako bolestivé břišní křeče. Bolest může vystřelovat až do zad, boků a stehen.
Menstruační bolesti mohou být náhlé a velice intenzivní, ale také mírnější, ale soustavné během celého cyklu. Bolest může dokonce přetrvávat i když právě menstruaci nemáte.
Samostatnou kapitolou je dysmenorea, což je velice silná menstruační bolest.
Co pomáhá na menstruační bolesti doma? (babské rady)
- Cvičte – Ano, s bolavým břichem se chce do cvičení málokomu, ale věřte, že jde o velice rychlý způsob, jak snížit menstruační bolest. Běhejte, plavejte, cvičte jogu, jezděte na kole. Organismus vyplavuje hormony, které tlumí bolest, zlepší náladu a prospějí celému tělu. Joga a pilates vás duševně zrelaxují a uvolní, díky čemu odvrátí pozornost od nepříjemných křečí. Za dobrou fyzickou aktivitu považujte také sex a orgasmus, který vyplaví hormony štěstí.
- Zahřejte se – Termofory, hřejivé polštářky a přikrývky nebo jenom lahev s teplou vodou pomohu s akutní bolestí. Stejný účinek má sprcha či koupel v horké vodě.
- Poproste partnera o masáž – Jemná, citlivá kruhová masáž konečky prstů v okolí podbřišku zas o něco oslabí bolesti.
- Nekuřte – Je dokázáno, že kuřačky mají zvýšené riziko silnějších menstruačních bolestí až o 50%, a navíc trvají déle.
- Jezte lehce a čerstvě – Jezte zeleninu, ovoce, luštěniny, ořechy, ryby, libové maso, semínka, kysané mléčné výrobky. Nejezte tučná a nešetrně zpracovaná jídla, nadbytek soli, alkohol, sycené nápoje a limonády, kofein. Prospěšné látky jsou vitaminy skupiny B, E, omega-3 mastné kyseliny, vápník a hořčík.
Tyto domácí rady dodržujte pouze pokud díky nim pociťujete úlevu. Pokud nezaberou, je vhodný čas jít na gynekologii.
DOPORUČENÝ PRODUKT:
Proerecta WOMEN pro navození menstruačního komfortu, hormonální rovnováhy a udržení plodnosti a sexuality.
Bezpečné rostlinné složení pro specifické ženské potřeby, doručení do 48 hodin.
Klikněte na tlačítko a přidejte si kapsle WOMEN do nákupního košíku. Jakékoliv dotazy vám ihned zodpovíme na +420 607 657 370 nebo na mailu info@proerecta.cz
-
Proerecta WOMEN599 Kč
Kdy je vhodné navštívit s menstruační bolestí lékaře?
Kdykoliv máte pocit, že bolesti vám brání vykonávat běžné zájmy a povinnosti a obírají vás o čas a energii, zvlášť pokud se nadměrná bolest vrací každý měsíc. Sledujte i tyto příznaky:
- máte aspoň 3 velice bolestivé menstruace po sobě
- kromě krve vylučujete také větší krevní sraženiny
- křečovité bolesti doprovází průjem, zácpa, nevolnost a zažívací potíže
- máte bolesti v pánevní oblasti i pokud právě nemáte menstruaci
- při podezření na infekci – bolesti pánve a silné menstruační křeče mohou prokazovat infekci, která neléčená může vést až k neplodnosti. Projevuje se horečkami, silnými bolestmi v oblasti pánve a páchnoucím vaginálním výtokem.
JE DOBRÉ VĚDĚT: Zánět a infekce močových cest: Jak se nakazíte, jak je poznáte a co vás nejrychleji vyléčí?
Vyšetření přesné příčiny
Pokud domácí tipy nezaberou, lékař bude nejdříve pátrat po příčině silných menstruačních bolestí. K tomu slouží různá vyšetření:
- Vyšetření pánve. Lékař do pochvy vsune prsty, aby pohmatem prozkoumal případné abnormality v děloze nebo na vaječnících. Hmatové vyšetření lze nahradit ultrazvukem, takže se lékaře na tuto možnost zeptejte, protože ne všude je dostupná. Ultrazvukové vyšetření je bezbolestné.
- Odběr vzorků moči a krve pro bližší rozbor.
- Laparoskopické vyšetření. Přes drobný řez na břichu se dovnitř vsune sonda, která hledá abnormality a vývojové vady v děloze a jejím okolí.
- Hysteroskopické vyšetření. I během něj se do dělohy vsune sonda, avšak ne přes otvor v břiše, ale přes pochvu, takže bez řezání.
Léčba silných menstruačních bolestí
Za gynekologem nebo praktickým lékařem jděte, pokud jsou bolesti nesnesitelné, brání vám ve výkonu denních povinností a aktivit, nebo pokud se změnil běžný menstruační cyklus a menstruace je silnější nebo není pravidelná tak, jak jste byla zvyklá.
- Antikoncepční pilulky – Dovedou tlumit menstruační bolesti. Snižují hladinu prostaglandinu, který bolesti způsobuje, a také ztenčují děložní výstelku, takže se ven z těla dostává rychleji a méně namáhavě pro děložní svalstvo.
- Pokud postižená nemůže užívat pilulky, lze je vyměnit za antikoncepční implantát nebo antikoncepční injekci (účinek až 6 měsíců).
- Nesteroidní protizánětlivé léky, pokud se k bolestem přidal také zánět v oblasti pánve.
- Léky proti bolesti bez předpisu nebo na předpis (podle příčiny a intenzity bolesti).
- Antidepresiva, pokud bolesti způsobují psychické komplikace. Zmírňují také těžší příznaky PMS.
- Chirurgický zákrok proti endometrióze nebo děložním myomům. Využívá se až pokud jiná léčba nezabrala. Ojedinělou možností je hysterektomie, a tedy kompletní chirurgické odstranění dělohy. Po tomto zákroku již nelze mít děti.
Když bolesti způsobuje zdravotní problém, lékař se bude v první řadě snažit vyléčit právě ten. Léčba tedy závisí od nemoci, která bolesti způsobuje.
Záněty v oblasti pánve může léčit pomocí antibiotik, aby z těla odstranil infekci. Myomy a různé výrůstky může odstranit drobným chirurgickým zákrokem. Zhoubné nádory si vyžádají cílenou onkologickou léčbu (chemoterapie, ozařování).
Co způsobuje menstruační bolesti?
Bolest během menstruace je důsledkem svalových kontrakcí, a tedy křečí. Děloha se napíná a stahuje, aby se zbavila staré tkáně. Během menstruace děloha tyto kontrakce dělá neustále, ale obvykle jsou slabé a žena je ani necítí.
Stahy dělohy tlačí na okolní cévy, které do dělohy přivádějí okysličenou krev. Důsledkem přerušení prokrvení uvolňuje děložní tkáň specifické chemikálie, které vyvolávají bolest. Dále se produkuje také prostaglandin, který ještě více stimuluje kontrakce dělohy a bolest tak sílí.
Příliš silná menstruační bolest se proto připisuje právě účinkům zvýšeného prostaglandinu, ale zatím není úplně jasné, proč některé ženy trpí více a jiné méně.
NEZAPOMEŇTE:
Proerecta WOMEN navozuje hormonální rovnováhu, díky čemu pomáhá s negativními příznaky jejich kolísavé hladiny.
Na účinku se podílejí rostliny Maca peruánská a Drmek obecný.
U kterých žen je riziko menstruačních bolestí zvýšené?
Příčina není vždy úplně jasná, pokud ale patříte mezi tyto rizikové skupiny, zbystřete pozornost:
- dosáhla jste menstruace před 11. rokem
- jste mladší 20 let
- bolestivé menstruace se vyskytují i ve vaší rodině
- kouříte
- máte během menstruace silné krvácení
- máte nepravidelnou menstruaci
- zatím jste nerodila
Které další příčiny mohou za menstruační bolest?
Menstruace může být bolestivá i u naprosto zdravé ženy. Existují ale i zdravotní komplikace nebo přímo nemoci, které bolest zesilují. Tyto bolesti na základě zdravotního stavu jsou častější u zralých žen mezi 30 až 45 lety. Později žena projde do menopauzy, což je přirozená, věkem způsobená a trvalá ztráta menstruace.
Příčinou může být:
- Premenstruační syndrom (PMS) – je to nepříjemný stav způsobený hormonální nerovnováhou. Přichází cca. 1 až 2 týdny před začátkem menstruace, kvůli čemu se nepříjemné pocity prodlužují a postiženou trápí větší část měsíce.
- Endometrióza – velice časté gynekologické onemocnění. Buňky děložní sliznice (endometrium) se u postižené vyskytují i jinde než v děložní dutině a nacházejí se třeba ve vejcovodech, v břiše nebo na vaječnících, a dokonce v plicích nebo mozku. Když se je organismus snaží zbavit, vznikají silné menstruační bolesti, ale i bolesti jinde v těle.
- Myomy – Jsou to nerakovinné nádory rostoucí v děloze nebo její blízkosti. Zhoršují průběh menstruace a dovedou vyvolat bolesti.
- Adenomyóza – Nenádorové onemocnění, kdy se výstelka děložní dutiny přesouvá do děložní svaloviny. Menstruace je tehdy velice bolestivá.
- Záněty v oblasti pánve – Dělohu, vaječníky nebo vejcovody postihla bakteriální infekce. Bolest je důsledkem zánětů, které infekce vyvolala.
- Stenóza děložního čípku – Vzácnější stav, kdy je hrdlo dělohy zúžené a brání odtoku menstruační krve. To zvyšuje nitroděložní tlak a zhoršuje silné bolesti.
Bolesti mohou způsobovat i některé antikoncepční prostředky. Třeba nitroděložní tělísko může bolet několik prvních měsíců, než si na něj žena zvykne.
Bolest, kterou tyto příčiny způsobují, je obvykle silnější, trvá déle a na pocit je „jiná“, než běžná menstruační bolest.
Bolest může doprovázet také nepravidelná menstruace, krvácení mimo dny menstruace (lékařsky metroragie), páchnoucí, vazký vaginální výtok nebo i bolesti během sexu.
Pokud na sobě zpozorujete jakékoliv anomálie nebo bude bolest silnější, než jindy a začne vás omezovat na denním fungování, zajděte za gynekologem, případně obvodním lékařem.
Jak dlouho přibližně trvají menstruační bolesti?
Bolesti obvykle nastupují se začátkem krvácení. U některých žen je to již několik dnů před začátkem. Bolesti ženu trápí 48 až 72 hodin, ale je běžné, pokud trvají déle.
Přirozené menstruační bolesti bez příčiny v nemoci či jiném problému jsou častější v mladém věku a s vyšším věkem intenzita klesá. Některé ženy hlásily zmírnění bolestí po porodu.
Co je to dysmenorea?
Dysmenorea je odborné pojmenování pro silnější menstruační bolest. Dělí se na primární a sekundární.
- Primární dysmenorea se vyskytuje u žen s bolestí PŘED a BĚHEM menstruace.
- Pokud jste měli menstruaci normální a bolesti se OBJEVILY NÁHLE, může jít o sekundární dysmenoreu.
Často kladené otázky (FAQ)
Častou příčinou je zvýšená hladina prostaglandinů, které děloha produkuje. Způsobují napínání a uvolňování svalů a to vede ke křečím. Stahy slouží k tomu, aby se stará děložní tkáň mohla dostat ven z těla. Bolest se projevuje den až dva před menstruací a trvá několik dnů.
– Cvičte, hýbejte se, namáhejte tělo včetně častého sexu. Fyzická zátěž většině žen prospívá.
– Prohřívejte bolavá místa termoforem, hřejivými polštářky, horkou sprchou nebo koupelí.
– Nepijte alkohol, nekuřte, vyhněte se zlozvykům.
– Redukujte stres, který negativně ovlivňuje hormonální hladiny.
– doporučujeme bylinné tobolky Proerecta WOMEN, které navozují hormonální rovnováhu a tlumí tak nepříjemné příznaky nerovnováhy.
Aerobní cvičení střední intenzity (chůze, lehký běh, joga, pilates, plavání, jízda na kole). Cvičení podporuje krevní oběh a vyplavuje hormony štěstí.
Postižené ženy bolest přirovnávají k vyhřezlé plotýnce nebo téměř tak silnou, jako infarkt. Bolest může být skutečně nesnesitelná a postiženou omezovat v běžných úkolech a aktivitách.
Bohužel ne a některé příčiny silné bolesti mohou dokonce ukazovat na problémy s neplodností. Problémy a bolesti je vhodné konzultovat s gynekologem.
Ořechy, semínka, čerstvá, hlavně listová zelenina, rostlinné oleje, drůbež. Snažte se dodržovat zásady pestré, čerstvé a zdravé stravy.
Léky proti bolesti a protizánětlivé léky. Seženete je v lékárnách bez předpisu.
Ano, může se to dít a to až do menopauzy, kdy žena o menstruaci přichází.
Nespěte na břiše ani na zádech, ale na boku. Poloha zmírňuje napětí, které křeče zhoršuje.
Nějaká míra bolesti je během menstruace přítomná vždy. Extrémní bolest normální není. Jde o stav odborně zvaný dysmenorea.
Běžná bolest jako součást menstruačního cyklu nemá na plodnost vliv. Pokud za bolestí stojí zhoršený zdravotní stav, ten již na plodnost vliv mít může (třeba endometrióza).