Jak otěhotnět? 17 důležitých tipů a změn pro rychlé otěhotnění
Jak otěhotnět se ptáte během snahy počít své první dítě, ale možná se vám to delší dobu nedaří a hledáte způsoby, jak otěhotnění výrazně podpořit. Pokud jste se definitivně rozhodli založit rodinku, čekání je jistě to poslední, na co chcete čekat 🙂
Možnosti existují, takže se nebojte ani nevzdávejte, pokud se nějakou dobu budete snažit bez úspěchu.
Článek vám podrobně poradí:
- jak otěhotnět rychle a bezpečně,
- ve kterém věku je otěhotnění nejvhodnější,
- jak otěhotnět i ve vyšším věku po 35 až 40 letech,
- jaké změny udělat a na co určitě nezapomenout,
- a mnohé další tipy pro podporu otěhotnění.
Jaký věk je ideální pro otěhotnění?
Pokud dítě chcete, otěhotnění příliš dlouho neodkládejte. Podle odborníku je ideální věk otěhotnět mezi 20. až 30. rokem. Studie stanovila optimální věk na 30,5 roku. Po 32. roce reprodukční schopnost slábne a mezi 35. až 37. rokem slábne ještě rychleji.
Reprodukční věk ženy trvá od začátku menstruace v přibližně 12 letech až do nástupu menopauzy zhruba po 50. roce. Samozřejmě nezletilá holka dítě mít nemůže a u žen po 35. roce hrozí riziko zhoršování plodnosti a problematického těhotenství. Proto se o dítě snažte v mladém věku, ideálně co nejdříve.
Šance na rychlé početí bez problémů je:
- 18 % do 25 let,
- 16 % do 30 let,
- 12 % do 35 let,
- 7 % do 40 let,
- po čtyřicítce je šance velmi nízká v řádu několika procent.
Jak dlouho potrvá otěhotnět?
Statisticky v plodných párech, které souloží pravidelně a bez ochrany, ženy otěhotní následovně:
- 24 % žen otěhotní do měsíce
- 60 % otěhotní do půl roku
- 75 % žen otěhotní do tři čtvrtě roku
- 80 % žen otěhotní do jednoho roku
- 90 % žen otěhotní po roce a půl
- přes 90 % žen otěhotní do 4 let
80 % párů se obvykle povede otěhotnět do jednoho roku. Pokud se vám to nepovede ani přes snahu a sledování plodných dnů, vy jděte za gynekologem a partner za sexuologem. Otěhotnění totiž zjevně něco brání a stav je potřeba řešit.
Jaká jsou rizika otěhotnění po 35 a více letech?
Rizika hrozí i mladším rodičkám, ale po 35. roce se rizika výrazně prohlubují. Maminky ohrožuje:
- potrat
- předčasný porod
- nízká porodní hmotnost
- poruchy vývoje a mentální vady dítěte
- častější nutnost císařského řezu
- silné krvácení během a po porodu
- deformace a poruchy placenty
- těhotenská cukrovka
- zvýšený krevní tlak
Proč je věk nepřítelem ženské plodnosti?
Žena se rodí s určitým počtem vajíček, které během života zrají a uvolňují se. Je jich sice kolem 2 milionů, ale věkem počet klesá. Zhruba v 37 letech ženě zůstává asi 25 000 vajíček. Po 50. roce před nástupem menopauzy je to pouhých 1000 vajíček. Kromě počtu se snižuje i jejich kvalita, která pak ohrožuje otěhotnění i těhotenství. Starším ženám hrozí další zdravotní rizika, které šanci otěhotnět dále zhoršují.
Je tedy pravda, že je žena plodná až do menopauzy, ale tak pozdní těhotenství není bezpečné. Nad dítětem začněte přemýšlet po 20. roce a snažte se stihnout porodit do třicítky.
Jak otěhotnět mimo ovulaci?
Ovulace je krátké období a trvá pouze 24 hodin. Tehdy vaječníky uvolňují zralé vajíčko. Otěhotnět lze i zhruba 3 – 4 dny před a den po ovulaci. Ovulace tedy není totéž, co plodné dny, protože těch je u zdravé ženy zhruba 5 do měsíce.
- Spermie žijí déle, než vajíčko, takže před ovulací lze otěhotnět zhruba 4 dny.
- Po ovulaci lze otěhotnět zhruba jeden den, poté vajíčko z těla odchází s menstruační krví.
Ženské tělo každopádně není stroj ani hodinky, takže se lze orientovat pouze podle výpočtu plodných dnů, ale ne na minutu přesně. Dobu může posunout třeba stres, nachlazení, cestování, únava a zcela běžné faktory. Určitě ale mějte pravidelný a častý sex bez ochrany právě během plodných dnů. O dítě se snažte zhruba týden po menstruaci.
Jak otěhotnět přirozenou cestou v jednoduchých krocích a podle babských rad?
Pokud jste vy a partner zdraví a plodní, ideální je snažit se pravidelně a přirozeně tak, jak jste zvyklí. Zde je několik rad, kvůli kterým nemusíte podnikat žádné náročné změny svých návyků. Mimino na sebe jistě nenechá dlouho čekat.
Prvořadá je zdravotní prohlídka
I pokud se nyní cítíte zdravá, je zodpovědné znát svůj zdravotní stav ještě před otěhotněním. Některé zdravotní problémy můžou otěhotnění bránit a ohrožovat těhotenství, třeba infekce a pohlavní nemoci. Pokud užíváte nějaké léky na předpis, lékař je posoudí a v případě podezření že omezují plodnost, vymění lék nebo změní dávkování.
Důležité je i vyšetření funkce štítné žlázy na endokrinologii. I nepatrně snížená funkce může způsobit problém otěhotnět, protože vyvolává nerovnováhu hormonů.
Nechte si proto udělat preventivní zdravotní prohlídku u praktického lékaře, a samozřejmě gynekologické vyšetření. Začněte proto řešit zdravotní komplikace předem. Předejdete tak zbytečnému zpoždění otěhotnění, které může vyvolat zhoršená kvalita nebo počet vajíček.
Důležité je i zdraví zubů. Infekce a záněty v ústní dutině mohou vyvolat pozdější komplikace, které ale nelze léčit během těhotenství. Proto myslete na zdraví zubů ještě před otěhotněním.
Vysaďte antikoncepci a ochranu
Nyní začínáte se sexem „na ostro“, a tedy bez ochranných prostředků. Vysaďte antikoncepci. O dítě se můžete snažit ihned a nemusíte na nic čekat. Plodnost se sice neobnoví ze dne na den, ale jakmile dosáhnete menstruaci, otěhotnění je možné.
Váš partner musí přestat používat kondom a společně nepoužívejte žádné spermicidní přípravky. Ty někdy obsahují i lubrikační gely, takže se na etiketě ujistěte, že váš gel nebo krém neobsahuje spermicidní složku. Důležité je, aby partner ejakulovat přímo do pochvy, spermiím v cestě nic nebránilo a nezpomalovalo je.
Důležitý je vyvážený hormonální profil a hormonální rovnováha
Antikoncepce mění hormonální profil a vyvolává nerovnováhu. Konkretně jde o estrogen, progesteron, folikulostimulační, luteinizační, gonadotropní hormon. Hodnoty začínají strmě klesat po 35. roce. Po jejím vysazení je pro rychlé otěhotnění nutné navodit hormonální rovnováhu.
Tu dosáhnete hlavně zdravou životosprávou bez zlozvyků a správnou stravou. Jezte ryby, luštěniny, obiloviny, různá semínka, zeleninu a ovoce, kysané mléčné výrobky, z masa zařaďte i vnitřnosti. Tyto potraviny mají vysoký obsah vitamínů a minerálů potřebných pro produkci stěžejních hormonů.
Hormonální rovnováhu vám pomůže dosáhnout i doplněk Proerecta WOMEN s obsahem ženšenu, macy, drmku a přidaných vitamínů a minerálních látek.
Obsažené rostliny vyvažují hormonální profil a udržují plodnost. WOMEN vám doručíme do 2 dnů a tobolky doporučujeme užívat 1 až 3 měsíce před nebo během snahy o otěhotnění. Jde o doplněk stravy, na který nepotřebujete lékařský předpis.
Užívají se 2 tobolky denně, takže jedno balení vám vydrží na 1 měsíc užívání.
Zeptejte se na těhotenství členů své rodiny
Maminky, babičky nebo sestry a vzdálených příbuzných se ptejte, zda se jim povedlo otěhotnět rychle a bez problémů. Ptejte se i na to, zda se u dětí v rodině neobjevily zdravotní problémy. Všechny tyto informace vám pomohu při rozhovoru s vaším lékařem pro posouzení případných rizik. Velmi důležitý je i zdravotní stav budoucího otce, a tedy vašeho partnera.
Nechte se očkovat
Před otěhotněním vám lékař doporučí nejčastěji očkování proti chřipce, černému kašli, tetanu, zarděnkám, spalničkám a příušnicím. Ne všechny vakcíny ale lze podávat během těhotenství. Zkontrolujte si proto všechny své záznamy o očkování a nechte lékaře posoudit, které by navrhoval doplnit nebo znovu přeočkovat.
Očkování proti COVID-19 je vhodné ještě před otěhotněním, ale i během těhotenství. Pokud by se aktuální stav opět měnil, můžete se nechat očkovat bez ohrožení těhotenství.
Mějte přehled o menstruačním cyklu a plodných dnech
Základem je vědět, kdy máte ovulaci. To je část menstruačního cyklu, během které vaječník uvolňuje vlivem hormonálních změn zralé vajíčko a to čeká na oplodnění spermií. Vajíčko může být oplodněno pouze po dobu 12 až 24 hodin.
Celý cyklus u zdravé ženy trvá 28 dní a k ovulaci dochází v polovině na 14. den od prvního dne menstruace. Za plodné dny se tak považuje 11. až 15. den cyklu. Odborníci tvrdí, že nejvyšší šance otěhotnět je den před ovulací.
Mnohé ženy ale mají kratší nebo delší cyklus, takže je pro ně jednodušší pomáhat si kalkulačkou a výpočtem podle internetu.
Dny si proto počítejte a veďte si menstruační deník. Do mobilu si stáhněte menstruační kalkulačku nebo ji pohledejte na internetu. V lékárnách si můžete za několik stovek koupit ovulační test – sadu pro predikci ovulace. Sleduje hladinu luteinizačního hormonu, která prudce stoupá právě před ovulací. Používá se podobně jako těhotenský test, a tedy nanesením moči na proužek.
Díky počítání budete přesně vědět, kdy je šance na otěhotnění nejvyšší a podle toho se s partnerem zařídíte při plánování sexu. Samozřejmě se snažte souložit často i mimo plodné dny, protože sex je zdravý a udržuje reprodukční soustavu v dobré kondici a pohotovosti.
Mějte pravidelný a častý sex, ale nic nepřehánějte
Možná vás napadlo mít sex během plodných dnů co nejčastěji, ale příliš častý sex nemusí nutně zvyšovat šance na otěhotnění. Sexem sice nic nezkazíte, ale i odborníci radí dávat si obden pauzu a tento odpočinek může šance dokonce zvyšovat.
Spermie ve vašem těle přežijí až 5 dnů, takže šance otěhotnět zůstává i během dne bez sexu. Ideální je souložit pravidelně během plodných i ostatních dnů. Tehdy bude šance největší.
Zároveň se nemusíte bát, že by měl partner kvůli častému sexu méně spermií. Ty se tvoří pořád v množství desítek milionů, a zdravý muž tak ejakuluje každý den v dostatečném množství.
Když je řeč o spermiích, záleží na jejich množství a kvalitě. Partnerovi proto dejte přečíst článek Podpora plodnosti u mužů a zlepšení kvality spermií. Jak se nejlépe připravit?
O mimino usilujete společně, takže všechna snaha a práce nesmí zůstat jenom na vás 🙂
Sexuální polohy pro otěhotnění nejsou až tolik důležité
Existují různé „zaručené“ sexuální polohy, které mají otěhotnění urychlit, ale jde pouze o pověry a mýty. Ve skutečnosti neexistuje žádný vědecký důkaz, který by potvrdil, že je pro otěhotnění nejvhodnější misionářská poloha, žena nahoře nebo sex zezadu či ve stoje.
Za méně vhodné lze považovat polohy, ve kterých je děložní hrdlo (děložní čípek) v neobvyklé poloze a proti gravitaci, často právě při sexu ve stoje v sedě, ale ani ty obvykle otěhotnění nezabrání. Zdravé spermie jsou rychlé a pohyblivé, takže správnou cestu si najdou.
Polohy měňte spíše podle nálady a pocitů. Sex pořád ve stejné pozici vás může začít nudit, ze sexu se vytratí jiskra a může ji nahradit nuda, což určitě nechcete.
Po sexu si vždy chvilku poležte
Vždy se ujistěte, že partner ejakuloval přímo do pochvy. Poté spermiím nechte 10 – 15 minut čas, ať se dostanou tam, kam mají, a proniknou do děložního hrdla. Zárověň po tuto dobu nemočte ani pochvu neoplachujte.
Možná jste slyšela, že je dobré zvedat po sexu nohy nahoru, aby měly spermie lehčí cestu, ale to také není celkem pravda. Pánev se totiž nijak nepohne ani když nohy zvednete, takže spermie, které hrdlem dělohy prošly, v něm zůstanou.
Mějte dostatek kyseliny listové
Kyselina listová je velmi důležitá v raných fázích těhotenství pro správný vývoj dítěte, a chrání ho před vývojovými vadami, zejména rozštěpem páteře.
Kyselinu listovou obsahuje hlavně listová zelenina a zelenina obecně, obiloviny, kysané mléčné výrobky, v menší míře i ovoce a zvířecí vnitřnosti. Před a během těhotenství je pestrá a vydatná strava naprostým základem.
Uvolněte se od stresu a těšte se na těhotenství
Chápeme, že pokud se vám nedaří otěhotnět, po čase se začnete stresovat a bát. A právě tehdy si řekněte „dost“ a spíše než stresu dejte prostor radosti a plánům vaší společné budoucnosti.
Stres a negativní duševní naladění může narušovat a měnit nástup a trvání ovulace nebo ovulaci zcela vynechat. Právě častý stres způsobuje hormonální nerovnováhu, která vyvolává poruchy ovulace.
Udržte si proto dobrou náladu, která je právě nyní velmi důležitá. Dělejte vše, co máte ráda, věnujte se plánování budoucnosti, koníčkům nebo oddechujte. Zasportujte si, čtěte knížky, vyzkoušejte meditaci a vídejte se kamarády. Dělejte cokoliv, co vás uklidní nebo rozveselí.
O něco málo náročnější způsoby, jak otěhotnět
Mezi náročnější kroky patří ty, kvůli kterým byste měla změnit své staré návyky a zařadit nové, které se mohou zdát náročné. Pamatujte ale, že všechnu snahu vynakládáte právě pro svoje děťátko a budoucí rodinku.
Jako silná žena máte moc stát se i silnou matkou, takže právě teď je správný čas na pozitivní změny. Pomohou vám být lepším a zdravějším člověkem, a samozřejmě zvýší šance na otěhotnění a bezproblémové těhotenství.
Soustřeďte se na zdravý životní styl
Jde o klasickou trojčlenku zdravých návyků a to sport, strava a žádné zlozvyky.
Díky pravidelnému sportu a pohybu na čerstvém vzduchu si udržíte zdravou váhu, výbornou kondici a odolnost. Tyto vlastnosti budete jako maminka potřebovat. Nadváha zhoršuje ženskou plodnost a způsobuje až neplodnost. Upozorňujeme před nadměrnou fyzickou zátěží, která může vést k poruchám ovulace. Nemusíte se snažit o vrcholový sport a 25-30 minut zátěže denně je tak akorát. Pro plodnost je bezpečných a prospěšných aspoň 5 hodin střední fyzické zátěže za týden (plavání, jóga, fitness, běh, turistika, brusle, kolo a pod.). Pokud cvičíte tvrději a častěji, ale máte pravidelnou menstruaci, je to v pořádku.
Co se týče stravy, jezte čerstvě, pestře a vydatně tak, abyste nehladověla ani se nepřejídala. Vyřaďte nezdravé zpracované potraviny, tučná, slazená a přesolená jídla, polotovary a vše, o čem víte, že není zdravé. Pijte hlavně vodu a čaje, vyřaďte limonády.
Sbohem dejte alkoholu, kouření, všem stimulantům a drogám. Zlozvyky škodí plodnosti, snižují hladinu hormonu estrogenu, vyvolávají hormonální nerovnováhu a ovlivňují správnou ovulaci. Pokud se jich dnes zbavíte, otěhotnět lze o to rychleji a bezpečněji.
Připravte se předem: Obohaťte jídelníček a zařaďte doplněk Proerecta WOMEN s rostlinnými složkami, které udržují normální plodnost, funkce rozmnožovací soustavy a sexualitu (Drmek obecný, Maca peruánská, Ženšen pravý).
Díky WOMENu zvýšíte šanci na otěhotnění a cíleně ulehčíte průběh těhotenství.
Nepijte žádný alkohol
Ano, většina žen se alkoholu vzdá ráda a dobrovolně, ale jsou i ženy, které jsou na pravidelné pití zvyklé a nedovedou se alkoholu zbavit nadobro.
Alkohol oslabuje celé tělo a zhoršuje plodnost, zároveň způsobuje změny ve struktuře vajíček a snižuje jejich kvalitu. Kvůli alkoholu se tak může narodit postižené dítě. Stejně nebezpečné je i pití během těhotenství, protože dítěti hrozí tzv. fetální alkoholový syndrom.
Dejte si proto závazek nepít alkohol vůbec a zvykněte si na tento stav. Pokud to není možné, obraťte se na linky závislosti a odvykání od alkoholu.
Snižte příjem kofeinu
Ráno nebo celý život bez kávy si mnohé ženy nedovedou představit, proto jsme omezení kofeinu zařadili mezi náročnější kroky. Ženám s vysokým příjmem kofeinu trvá déle otěhotnět, a zároveň u nich roste riziko potratu případně nižší porodní váha dítěte.
Kofein není zcela nebezpečný, ale jeho dávky by neměly přesáhnout 200 miligramů za den. To je množství v přibližně 2 šálcích silnější kávy.
Kofein se nachází i v čaji, energetických nápojích a různých bonbonech a žvýkačkách. Pokud je konzumujete, sledujte si maximální denní příjem do 200 mg ze všech zdrojů.
Nevystavujte se cigaretovému či marihuanovému kouři
Věříme, že jste se již kouření vzdala, ale v domácnosti, práci a v okolí mohou být jiní lidé, kvůli kterým kouříte pasivně. I pasivní kouření zhoršuje prokrvení vaječníků a ztrátu vajíček. Zároveň může způsobit pozdější komplikace během těhotenství.
Neexistuje žádná bezpečná úroveň či doba vystavování se kouři. Doma všechny kuřáky vyhánějte ven nebo na balkon a v práci či jinde se snažte lidi slušně poprosit, zda by mohli kouřit jinde. Vyhýbejte se podnikům, kde se kouří pravidelně a netravte v nich svůj čas vůbec.
Nevystavujte se rentgenovému záření a chemickým výparům
Časté působení rentgenového záření může být nebezpečné pro plodnost. Můžete se s ním setkat na pracovišti nebo kvůli častému cestování letadlem. Zároveň dávejte pozor, pokud pracujete s chemikáliemi, třeba jako kadeřnice nebo nehtařka. Z chemikálií unikají výpary (aceton a další), které škodí plodnosti. Noste respirátor a ověřte si, zda je salon dobře větraný i v případě, že se v něm nacházíte často jako zákaznice.
K lékaři pošlete i partnera
Bude to totiž jeho spermie, která u vás vyvolá těhotenství. Podle ČPZP je neplodnost ze strany muže viníkem až ve 30 % případů, kdy se nedaří počít dítě.
Dostat partnera k lékaři může být někdy těžké, protože tam chodí neradi. Muži obecně žijí nezdravějším způsobem, než ženy, nejedí zdravě, popíjejí alkohol, kouří tabák. Nebo naopak užívají různé steroidy, podpůrné látky, vyvíjejí nadměrnou fyzickou zátěž, která škodí mužské plodnosti. Často se vyčerpávají, stresují a nedostatečně spí.
Důležitá je proto základní analýza spermatu, tzv. vyšetření spermiogram. Ten partnerovi provede sexuolog, takže jej za ním pošlete. I pokud má dostatek spermií, mohou být pomalé zdeformované nebo nepohyblivé a k vajíčku se nedostanou. Všechny vlastnosti zjistí právě spermiogram.
Jak otěhotnět po 35, 40 nebo 45 letech?
Je důležité chápat, že věkem pravděpodobnost otěhotnění klesá. Proto nelze čekat a otěhotnění posouvat. Po třicítce se začněte snažit okamžitě a zapojte všechny rady, které v článku doporučujeme.
Stejný postup vám doporučí i lékař. Jelikož plodnost věkem výrazně slábne, je potřeba zařadit tipy pro podporu a udržení plodnosti ještě naléhavěji, než v mladém věku. Šance nelze vyčíslit v procentech, ale princip zůstává stejný: nepřestat se snažit a neztrácet vytrvalost.
Využít lze i kliniky asistované reprodukce, které najdete po celém Česku. Upozorníme, že pojišťovny proplácejí umělé oplodnění pouze do 40 let, takže si schůzku domluvte do tohoto věku.
Jak otěhotnět: Často kladené otázky (FAQ)
Za nejbezpečnější věk se považuje dekáda mezi 20 až 30 lety. Šance je tehdy nejvyšší a riziko komplikací nejnižší.
Během plodných dnů souložte bez ochrany obden, případně častěji, pokud to není problém. Mimo plodné dny souložte kdykoliv.
Důvodů může být více, a pokud se vám nepovede otěhotnět ani po roce, určitě se nechte vyšetřit. Běžným důvodem je stres, poruchy ovulace, zablokované a neprůchodné vejcovody, poruchy imunity, problém se spermiemi u partnera.
O otěhotnění se můžete snažit ihned po vysazení. Žádná lhůta není potřebná a souložit bez antikoncepce můžete začít prakticky ihned. Po vysazení může trvat několik týdnů, než dosáhnete první menstruaci, proto může být ze začátku obtížné počítat si plodné dny.
Po potratu počkejte aspoň pár týdnů, než se o dítě začnete snažit znovu. Nemusíte čekat tři nebo více měsíců a většina pacientek se uzdraví do několika týdnů. Pokud se cítíte zdravotně a duševně dobře, nemusíte čekat déle, než nevyhnutnou dobu.
Antikoncepce brání otěhotnění, ale existuje řada případů, kdy žena otěhotněla i když ji užívala. Nejčastěji jde o chybu výrobku nebo nesprávné dávkování a prodleva mezi dávkami. Antikoncepce může selhat při současném užívání jiných léků. Jak ale otěhotnět i s antikoncepcí nelze poradit, protože cílem je právě zabránění antikoncepce.
Zde neporadíme. Šlo by vlastně o podraz na partnerovi. Dítě by mělo být plodem vaší lásky a pokud partner nechce, nelze jej nutit. Jedinou možností zůstává rozchod, protože tajné těhotenství bez jeho svolení by pravděpodobně k rozchodu vedlo. Promluvte si upřímně a zkuste se domluvit.
Během kojení je šance nižší, ale nefunguje jako stoprocentní antikoncepce. Otěhotnět se proto můžete snažit stejně, jako kdybyste nekojila. Ovulovat můžete i během kojení, ale nikdy to není jisté. Bude to ale pravděpodobně trvat déle.
Zde je nutné snažit se co nejčastěji, protože výpočet plodných dnů může být komplikovaný. Žena ale ovuluje i s nepravidelnou menstruací, takže není nemožné otěhotnět.
Při syndromu polycystických vaječníků lze vyvolat ovulaci pomocí léků a srovnáním hormonální rovnováhy. Na možnosti se zeptejte gynekologa.
Věc je komplikovaná, protože umělé oplodnění je v Česku možné pouze pokud partnera máte. Možností je najít člověka, který bude jako váš partner vystupovat, ale jde o lež. Jedinou možností tak je nechat se oplodnit od náhodné známosti, ale z etických důvodů vám tuto možnost nedoporučujeme. Mnohé ženy vyrážejí za dárcovskými spermiemi do zahraničí, kde jsou zákony jiné.
O další otěhotnění se snažte nejdříve po půl roce, než se řez a všechny rány zahojí. Pokud hojení trvá déle, doba se může podle potřeby prodlužovat.
Snažit se můžete začít ihned, ale otěhotnění bude možné až po první menstruaci. Čekat dlouhé měsíce ale nemusíte, takže začněte souložit podle chuti kdykoliv.
Pokud jde o přirozené a spontánní otěhotnění, jde vždy o náhodu. Muž produkuje miliony spermií, ze kterých se vyvinou kluci i holky. Rozhodovat o pohlaví dítěte aktuálně lze pouze při umělém oplodnění, kdy lékař do vajíčka zavádí konkrétní spermii.
Většina výrobků má přesnost až 99 %, takže se na jejich výsledky můžete obvykle spolehnout, pokud je používáte správně.
Neexistuje důkaz, že by přítomnost ženského orgasmu zvýšila šanci otěhotnět. Otěhotnět lze i bez orgasmu.
Pokud jste mladší 35 let a neotěhotněla jste po roce snažení. Pokud vám je nad 35, jděte za ním po půl roce.
Odborníci doporučují konzumovat zvýšené množství mléčných výrobků během snahy o otěhotnění a užívání některých léků pro podporu plodnosti (Clomid, Gonal-F). Bezpečnost léku vždy konzultujte s lékařem. Vyšší šanci na dvojčata mají ženy po 30 letech a také ty, kterým se povede počít během kojení.
Šance je sice velmi nízká, ale ne vyloučená. Existují případy žen, které otěhotněly i přes tělísko.
Ano, i z preejakulátu lze otěhotnět, protože může obsahovat spermie. Těhotenství je možné, i pokud muž nevyvrcholí do pochvy, protože preejakulát se uvolňuje krátce před orgasmem a muž si jej nemusí vůbec všimnout. Pokud nechcete otěhotnět, používejte ochranné prostředky.
Na trhu najdete různé doplňky pro podporu otěhotnění. Jako e-shop vám doporučujeme tobolky Proerecta WOMEN s rostlinnými složkami (maca, drmek, ženšen, minerály a vitamíny), které podporují plodnost a zvyšují šance na otěhotnění. Dále podporují erotické libido, navozují menstruační komfort a hormonální rovnováhu.
WOMEN vám pošleme do 2 pracovních dnů a ihned můžete začít pracovat na rychlém a bezpečném otěhotnění.
Plodný věk končí nástupem menopauzy. Může vás zajímat další článek: 33 nepříjemných příznaků menopauzy a nejlepší rady, jak je tlumit a žít komfortní život.