Zvětšená prostata (benigní hyperplazie prostaty) – projevy, léčba a užitečné informace
Zvětšená prostata způsobuje bolest a problémy s močením. Lékařsky jde o benigní hyperplazii prostaty, která sice nezpůsobuje rakovinu prostaty, ale je hodně nepříjemná a omezuje život.
V článku vysvětlíme, jak se zvětšená prostata projevuje a jak lze zvětšení vyléčit.
Nezapomeňte, že prostata s vámi zůstane celý život. Proto je velmi zodpovědné nechat se co nejdříve vyšetřit, zjistit, zda není ohrožena zvětšením a snažit se žít co nejzdravěji, aby se udržela zdravá a vitální co nejdelší dobu i bez léčby.
Rychlá fakta o zvětšené prostatě
- lékařský název pro nezhoubně zvětšenou prostatu a růst prostatické tkáně je benigní hyperplazie prostaty, hypertrofie prostaty nebo lidově zbytnění prostaty
- nezhoubné zvětšení není rakovinou prostaty, není jejím příznakem a riziko rakoviny nezvyšuje
- mírné zvětšení lze očekávat již po 40. roce života
- po 80 letech má zvětšenou prostatu přes 90 % mužů
- pravděpodobnost zvětšení prostaty se zvyšuje věkem
- lze tvrdit, že téměř každý muž bude mít zvětšenou prostatu, pokud bude žít dostatečně dlouho
- léčbu vyžaduje 20 až 30 % postižených mužů
- zvětšení prostaty lze léčit podáváním léků, ve vážnějších případech operací
- pro správnou funkci prostaty pro vás vyrábíme rostlinné kapsle Proerecta PROSTATE
DOPLNĚK STRAVY PRO DLOUHODOBĚ NORMÁLNÍ FUNKCE PROSTATY:
Bylinné tobolky Proerecta PROSTATE udržují prostatu funkční a vitální. Obsahují soubor extraktů z prospěšných rostlin, které udržují přirozené funkce prostaty (Saw palmetto, Kopřiva dvoudomá, Slivoň africká, česnek, kurkuma a bioperine z černého pepře).
Upozorňujeme, že Proerecta PROSTATE není lék, takže zvětšenou prostatu neléčí ani neslouží jako prevence před růstem. Kapsle lze bezpečně užívat i během předepsané léčby a dlouhodobě tak zvětšené prostatě prospívat.
Co přesně je zvětšená prostata?
Zvětšená prostata vzniká růstem prostatické tkáně, který způsobuje problémy s močením a nepříjemné pocity postiženého. Postihuje téměř všechny muže a pomalu se začíná rozvíjet již po 40. roce života. Odborně jde o benigní hyperplazii (hypertrofii) prostaty.
Problémem hypertrofické prostaty je hlavně fakt, že tlačí na močovou trubici a zhoršuje průtok moči. Problémy s močením, časté nebo bolestivé močení jsou hlavními a nejvážnějšími příznaky.
Zvětšená prostata není přímým projevem rakoviny prostaty, ale riziko musí vyloučit až lékař pomocí vyšetření a testů. Prostata totiž může růst i kvůli přítomnosti nádorů (karcinomů) na prostatě, které si postižený sám nedovede vyšetřit ani zjistit.
Zvětšená prostata trápí hlavně starší muže nad 50 let. Vyskytnout se může již ve 30 letech, takže si ji nechte určitě vyšetřit. Po 70 letech má zvětšenou prostatu prakticky každý muž.
Příznaky se mohou podobat na jiné komplikace s prostatou a močovými cestami. Postižený si zvětšení může splést s rakovinou prostaty, překážkou v močové trubici (obstrukce moči), dysfunkcí močového měchýře, infekcí či zánětem močových cest a podobně. Je důležité nechat negativní stavy zkontrolovat urologem. Jde o poměrně malou oblast, takže se příznaky mohou vzájemně prolínat.
Podle Mezinárodní klasifikace nemocí najdete zvětšenou prostatu pod kódem N40.
Proč se vlastně prostata zvětšuje?
Přesná příčina nezhoubného zvětšení prostaty zatím není známá. Nadměrný růst postihuje především starší muže nad 50 let a seniory. Vědci se přiklánějí názoru, že s přibývajícím věkem se mění hladiny hormonů a vzniká dlouhodobá hormonální nerovnováha.
Věk přispívá i změnám funkcí buněk ve varlatech, které zodpovídají za produkci testosteronu a dalších androgenů (Leydigovy buňky). Tyto změny podněcují růst prostaty, ve které se množí svalová a vazivová vlákna.
Hyperplazie prostaty je tzv. nodulární, co znamená, že množení buněk se soustřeďuje pouze do určité části těla a vytváří tam uzly tkáně (noduly – uzliny). Zbytnělé noduly se nacházejí hlavně v centrální části prostaty v místě, kterým prochází močová trubice.
Negativní hormonální změny vyvolává i nezdravá životospráva, a tedy špatná strava, zlozvyky jako kouření a pití alkoholu, fyzická neaktivita a sedavý způsob života.
Je zajímavé, že muže, kterým byla v mladosti odstraněna varlata, zvětšování prostaty obvykle neohrožuje.
Rizikové faktory zvětšování prostaty:
Tyto faktory nemusí prostatu automaticky zvětšovat. U mužů, kteří nimi trpí je riziko vyšší.
- vyšší věk – čím je muž starší, tím je výskyt častější
- dědičnost – pokud se zvětšení objevilo u otce, dědečka nebo jiných mužů v rodině
- zvýšená hladina testosteronu
- nezdravá váha a obezita
- zvýšený krevní tlak (hypertenze)
- cukrovka (diabetes)
- nezdravé stravování
- nezdravá životospráva
- zlozvyky (alkohol, cigarety, časté pití kofeinových nápojů)
3 stupně zvětšené prostaty
Podle problémů s močením lze zvětšení prostaty rozdělit na 3 stupně závažnosti negativních příznaků:
- stupeň – postižený močí častěji, má mírný problém spustit tok moči a močení může trvat déle. Průtok moči je slabší, takže muž napíná břišní svalstvo, aby močení urychlil a vymočil co nejvíce. U postiženého se zatím nehromadí zbytková moč a dovede se vyprázdnit najednou.
- stupeň – zde již v měchýři zůstává po vymočení zbytková moč, proto má muž silnější nutkání a potřebuje močit mnohem častěji. Kvůli přítomnosti moči v měchýři roste riziko množení bakterií a infekcí močové soustavy.
- stupeň – zbytková moč je přítomná téměř pořád, kvůli čemu se měchýř roztahuje a může dojít k natažení jeho stěn. Častá je inkontinence, retence moči a stav ohrožuje i zdraví ledvin.
Zdůrazňujeme, že je vhodné zajít za urologem i v případě, že jsou komplikace zatím pouze mírné, ale registrujete je pravidelně.
Jak veliká je normální a zdravá a jak zvětšená prostata?
Zdravá prostata dospělého muže má velikost kaštanu, vlašského ořechu nebo golfového míčku. Průměrně měří kolem 4x3x2 centimetry a váží 20 až 25 gramů. Objem normální prostaty je kolem 20 cm3. Tuto velikost si prostata udrží do přibližně 40 let, poté začíná růst. Urologové rozlišují objem prostaty jako malý, střední a veliký.
Velikost se může různě měnit od muže k muži a je normální, když má vysoký a silněji stavěný muž větší prostatu, než nízký a štíhlý muž. Ne vždy tak musí jít o rizikové nezhoubné zvětšení.
- malá prostata má objem 20 až 40 ml a hmotnost 20 až 70 g
- střední prostata – objem do 80 ml, hmotnost do 125 g
- velká prostata – objem do 100 ml, hmotnost do 125 g (pozor, velká prostata nemusí znamenat, že je rizikově zvětšená – záleží na celkové tělesné velikosti muže)
Zvětšená prostata může dosáhnout 3 až 4násobek své původní velikosti a hmotnosti. Existují i extrémní případy, kdy zvětšená prostata vážila více než 500 gramů (!!).
Za rizikově zvětšenou prostatu lze považovat tu, která způsobuje nepříjemné příznaky, komplikace a bolesti (je symptomatická).
Pokud nezpůsobuje nepříjemnosti, mírné zvětšení není nebezpečné, nevyžaduje léčbu a prostata dál růst nemusí.
Záleží, zda taková byla i původně. 60 až 70 ml je ale pořád objem malé až střední prostaty, která nemusí způsobovat problémy.
Kdo změří a zjistí velikost prostaty?
Přesnou velikost prostaty a to, zda je rizikově zvětšená, zjistí urolog. Některá vyšetření může provádět i praktický lékař, ten vás ale pravděpodobně pošle na odborné vyšetření na urologii.
Během vyšetření urolog prostatu orientačně prohmatá lubrikovaným prstem v rukavici přes konečník. Použít může také transrektální ultrazvukovou sondu úzkou jako tužka, kterou zavede rovněž do konečníka. Pořízený snímek zobrazí velikost prostaty a také podezřelé útvary a ložiska, které by upozornily na riziko rakoviny.
Součástí vyšetření prostaty je i test krve pro změření hodnot prostatického specifického antigenu (PSA) a test moči na přítomnost krve a infekce. Správný průtok moči zjistí tzv. uroflowmetrické vyšetření.
Hodnota PSA je mu mužů mezi 40 až 59 lety 0 až 3,5 nanogramů na ml krve. Hodnota stoupá s věkem a kolem 70 let je to až 6,5 ng na ml. Zvětšená prostata hladinu PSA zvyšuje, ale hodnotu zvýší i jiné podráždění prostaty jako zánět, ale i rakovina. Hladinu změří lékař z krve, a pokud bude podezřele vysoká, provede další vyšetření. Vysokou hodnotu PSA mohou mít i muži s nezvětšenou prostatou.
Předběžné vyšetření prostaty u praktického lékaře
Praktický lékař se bude ptát na všechny příznaky, které se u vás objevily a na jejich vliv na kvalitu života.
Bude se ptát na vás pitný režim a množství přijatých nápojů, frekvenci močení, objem moči a případné úniky moči (močová inkontinence).
Praktik vám může prohmatat břicho, oblast žaludku a genitálií. Kontrolu prostaty přes konečník obvykle provádí až urolog. Praktik může nařídit krevní test pro zjištění stavu ledvin a hladiny antigenu PSA. Z testu moči může zjistit hladinu cukru, přítomnost stop krve nebo infekce.
Kam a za jakým lékařem mám jít se zvětšenou prostatou?
Zvětšení prostaty a jakékoliv jiné problémy s močením a močovou soustavou řeší urolog na urologické klinice. Negativní příznaky mohou mít i jinou příčinu, třeba záněty a infekce močové soustavy (projeví se pálením a řezavou bolestí). Ne vždy je na vině právě zvětšená prostata.
Na urologii se můžete objednat přímo, případně se obraťte na svého praktického lékaře, který vás na urologii předepíše. Vhodné je také vyšetření na andrologii.
Jaké má zvětšená prostata příznaky?
Příznaky benigní hyperplazie prostaty jsou nepříjemné a rapidně zhoršují kvalitu života přibližně u 30 % mužů. Ti budou potřebovat léčbu. Nejčastějšími přízanky jsou problémy s močením, bolest a nepříjemné pocity v oblasti prostaty a jejího okolí.
Základní definice zvětšení prostaty pouze na základě příznaků zatím neexistuje. Zatím, co se u některých mužů příznaky rozvinou, u jiných se hyperplazie nijak závažně neprojeví. Muži o ní často vůbec netuší.
Tyto projevy se mohou objevit samostatně nebo společně:
- problém přirozeně začít a ukončit močení
- časté močení a časté nutkání na močení, klidně 8 až 10x za den nebo častěji
- přerušovaný tok moči
- tlak, bolest a nepříjemné pocity během snahy vymočit se kvůli tlačení prostaty na močovou trubici
- urgentní potřeba močit, která se objeví v řádu vteřin
- potřeba nočního močení (nykturie) cca. 2-3x za noc
- slabý a nevýrazný proud moči
- zůstatek moči v měchýři nebo močové trubici po vymočení
- samovolný a náhodný únik moči (močová inkontinence)
- okapávání moči po vymočení, zápach a znečištění prádla
U mužů někdy dochází k úniku moči už během cesty na toaletu, protože je nutkání přepadne náhle a než se k toaletě dostanou, stihne se uvolnit malé množství moči. Pokud není vymočení kompletní, moč může unikat i po vymočení, a tedy opět mimo toaletu.
Moč může uniknout i během námahy a náhlého zvýšení nitrobřišního tlaku. Často při kýchnutí, smíchu, zívání nebo zvedání těžké váhy. Tento únik se odborně nazývá stresová inkontinence.
Pokud je zvětšení pouze mírné, prostata ani močení nemusí být bolestivé.
Vliv zvětšené prostaty na močení
Zvětšená prostata zhoršuje močení dvěma způsoby:
Zbytnělá prostatická tkáň přímo tlačí na močovou trubici, kterou obklopuje. Trubice je tak zúžená a moč přes ni neproudí bez problémů. Proto muži musí během močení silněji zatlačit. Tehdy jde o statickou překážku v močení.
Hyperplazie může zároveň zvyšovat svalový tonus (napětí hladkého svalstva). Napjaté svaly taktéž vedou k problematickému močení. To je dynamická překážka v močení.
Léčba zvětšené prostaty
Konkrétní léčba vždy závisí od závažnosti příznaků. Pokud jsou pouze mírné nebo vůbec žádné, lékař léčbu nemusí předepsat. Léčba se obecně předepisuje „pouze“ 20 až 30 % pacientů. Ostatním je doporučena hlavně zdravá životospráva, která zvětšování pomáhá zpomalit. Doporučujeme pravidelné návštěvy urologa po roce až dvou, aby lékař zjistil, zda se stav nezhoršuje.
Při středně závažných příznacích, které již omezují kvalitu života, lékař předepíše léky pro zmenšení velikosti prostaty a uvolnění močového měchýře.
Operace zbytnělé prostaty má smysl u mužů, kterým léky nezabraly a mají velmi těžké a závažné příznaky, které rapidně omezují pohodlné žití.
Protože může zhoršovat a komplikovat močení. Zároveň může růst pokračovat, co způsobí tlak a bolest v oblasti prostaty.
Prostata může přestat fungovat správně a nebude tak produkovat dostatek prostatické tekutiny, která je součástí ejakulátu a pomáhá spermiím přesouvat se.
Léky na zvětšenou prostatu
Lékař předepíše léky, pokud jsou příznaky vážnější, ale nezabere úprava životosprávy a zařazení „babských rad“.
Alfa-blokátory
Úkolem alfa-blokátorů je uvolnit svalstvo v oblasti prostaty a ve spodní části močového měchýře (léčiva alfuzosin, doxazosin, silodosin, terazosin a tamsulosin v různých lécích). Cílem je usnadnit močení a nenamáhat se tolik při vytlačování moči. Uvedená léčiva mají přibližně podobné účinky
Anticholinergika
Anticholinergika pomáhají uvolnit příliš aktivní a napjatý sval močového měchýře.
Inhibitory 5-alfa reduktázy
Inhibitory této skupiny pomáhají zmenšit zbytnělou tkáň prostaty (finasterid, dutasterid).
Diuretické (močopudné) léky
Pomáhají zrychlit tvorbu moči. Diuretika se proto užívají přes den, aby se během noci tvořilo méně moči a pacient se kvůli močení nebudil.
Opačný účinek mají desmopresiny, a tedy léky, které moč zahušťují, tvorbu moči zpomalují a během noci se jí vytváří méně.
Nezapomeňte, že rostlinné kapsle Proerecta PROSTATE můžete užívat zároveň s léky na zvětšenou prostatu a také po případné operaci prostaty.
Obsahují extakty z bylin, které normální funkci a zdraví prostaty prospívají.
Zavedení cévky (močového katetru)
Pokud je prostata natolik zvětšená, že blokuje průtok moči a způsobuje až chronickou retenci moči (neschopnost vymočit se přirozeně), je potřeba zavést přes močovou trubici cévku až do měchýře a moč odvádět uměle. V některých případech se cévka zavádí přes otvor v břiše nad stydkou kostí.
Retence může navíc způsobit protlačení svěrače močového měchýře, kvůli čemu může moč unikat v malém množství, ale soustavně.
Méně invazivní zákroky pro zvětšenou prostatu
Tyto léčebné postupy následují, pokud léčba pomocí léků nezabírá a nepřináší očekávané výsledky. Cílem méně invazivních postupů je zmírnit negativní projevy hyperplazie prostaty. Lékař se bude snažit odstranit zvětšenou prostatickou tkáň, postižené části prostaty a zprůchodnit odtok moči pro pohodlné žití.
Upozorňujeme, že se nemusí jednat o trvalé řešení problému a existuje riziko, že se prostata bude opět zvětšovat.
Transuretrální radioablace prostaty
Zničení zvětšené tkáně pomocí cytoskopu a radiofrekvenční energie přes močovou trubici.
Transuretrální mikrovlnná terapie
Přes močovou trubici se zavede přístroj vysílající mikrovlnné záření. Na postižené části prostaty působí teplo, které ničí tkáň.
Transuretrální elektrovaporizace
Pomocí resektoskopu zavedeným přes močovou trubici se k postiženým částem prostaty vysílají elektrické výboje, které je odpařují (vaporují).
Termoterapie (terapie teplem)
Přes močovou trubici se k prostatě vsune speciální balonek naplněný horkou vodou, která ničí zvětšenou tkáň.
Prostatický stent
Stent je drobný nástroj, pomocí kterého lékař rozšíří zúženou část močové trubice, na kterou zvětšená prostata naléhá. Stent na místě zůstává trvale nebo pouze na určitou dobu.
Ultrazvuková terapie
Přes konečník se prostatě zavede ultrazvuková sonda. Vysokofrekvenční zvuková vlna ničí postiženou tkáň.
Chirurgická léčba a operace zvětšené prostaty
Operace zvětšené prostaty je až posledním krokem léčby, pokud ostatní metody nezaberou. Operace je vhodná při dlouhodobě zvětšené prostatě.
Operace se provádí přes močovou trubici, a tedy transuretrální cestou. Výjimkou je pouze otevřená prostatektomie, kdy lékař provede řez přes břicho nebo hráz.
Transuretrální resekce prostaty
Cílem je odstranit překážku bránící odtoku moči. Nástroj resektoskop se přes močovou trubici vsune až do měchýře, přes který lékař z prostaty odřízne zvětšenou a překážející tkáň pomocí drátěné smyčky. Kousky tkáně se z měchýře vypláchnou a pošlou na rozbor pro zjištění rakoviny. Pro močení se na několik dnů zavádí cévka.
Pokud je prostata velká a těžší než 100 g, lékař nařídí jinou operační metodu.
Laserová resekce prostaty
Zákrok je podobný předešlému s rozdílem, že místo drátěné smyčky používá laserový paprsek. Metoda je šetrnější, dochází k menšímu krvácení a pacient je připojen na cévku kratší dobu.
Prostata se operuje přes močovou trubici nebo přes otvor v břiše. Přes konečník se prostata pouze vyšetřuje.
Otevřená retropubická prostatektomie
Lékař malým řezem v dolní části břicha nebo oblasti hráze odhalí měchýř a prostatu. Cílem prostatektomie je odstranit celou prostatu.
Rezūm – léčba zbytnělé prostaty vodní párou
Na vybrané části prostaty působí přes močovou trubici horká vodní pára a odstraňuje je.
Transuretrální incize prostaty
Cílem zákroku je rozšířit močovou trubici a to pomocí výbojů elektrického proudu nebo laserového paprsku.
Embolizace prostatických cév
Do cév, které prostatu zásobují krví, se vpraví plastové mikrokorálky. Cílem je snížit prokrvení prostaty, které vede k jejímu zmenšení. Metoda je poměrně nová, méně komplikovaná a oproti chirurgickým zákrokům šetrnější.
Operační zákroky mají účinnost do několika týdnů, než se stihnou zahojit rány.
Léčba léky účinkuje do několika týdnů.
Zlepšení stavu pomocí změn životosprávy si vyžádá až několik měsíců.
Cílem léků je zbytnění tlumit a bránit dalšímu zvětšování. Cílem operací je odstranit zvětšenou tkáň, ale případný další růst nelze předem vyloučit. Pokud se prostata odebere celá, již více nemá co růst.
Prostatu je potřeba operovat a zmenšit v případě, že se to nepovedlo pomocí léků ani změny svých návyků.
Ano, může se stát, že po operaci prostaty otečou varlata, šourek nebo i penis. Příčinou je otok a tekutina, která se zatím nestihla vstřebat do těla.
Důkladně sledovat, zda se neprojevují žádné komplikace s močením ani bolest, pravidelně chodit na preventivní prohlídky a žít zdravý životem.
Nedoporučujeme, protože tito lide nemají lékařské vzdělaní a stav prostaty nezjišťují vyšetřovacími metodami. Nikdy nevíte, komu přesně a za co vlastně platíte a zda je „pomoc“ těchto peněz vůbec hodna. Tito lidé vám obvykle doporučí bylinky nebo směsi rostlin, které jmenujeme níže.
Podle zastánců psychosomatiky zvětšená prostata zrcadlí duševní nepokoj muže, pocity viny a selhání. Ani zde ale nejde o názory seriozních lékařů ani zjištění vědeckých studií, ale spíše o „lidová moudra“, která nelze brát směrodatně.
Operaci lékař doporučí, pokud prostatu nelze nijak jinak léčit a léky nezaberou. Operace se nebojte, protože její benefity pro vaše zdraví převažují případná rizika. O nich si s vámi promluví přímo lékař.
Bohužel vědci ani lékaři účinnou prevenci před zvětšením prostaty zatím nenašli. Zhoršování stavu prostaty lze bránit pomocí léků – často finasterid a doxazosin.
Za rostlinu s nejsilnějšími účinky proti příznakům zvětšení vědci považují Serenou plazivou (Saw palmetto) a doplňky stravy s jejím obsahem.
Tento doplněk stravy nevyžaduje lékařský předpis a kapsle můžete užívat i během a po léčbě zvětšené prostaty. Klikněte a podívejte se na všechny účinky
Alternativní léčba zvětšené prostaty
Alternativní léčebné metody prakticky neexistují. Může se stát, že narazíte na sliby, že vám může pomoct třeba homeopatie nebo akupunktura. Jde ale o nevědecké disciplíny bez prokazatelných účinků, které mohou stav dokonce zhoršit. Žádné prospěšné účinky těchto metod nikdy nedoložila žádná vědecká studie a žádný lékař vám je proto nebude doporučovat.
Jaké komplikace může zvětšení způsobovat?
Pokud se vážné zvětšení nezačne léčit, dále může způsobit:
- infekci a záněty močových cest kvůli hromadění moči a bakterií v měchýři
- retenci moči (ischurii) – náhlá neschopnost vymočit se a hromadění moči v těle
- močové kameny, které ještě více blokují průtok moči a mohou vést k podráždění močových cest, infekcím a krvácení do moči
- poškození močového měchýře, kterého svalová stěna se nesprávně stahuje a oslabuje
- poškození ledvin kvůli nadměrnému tlaku nebo průniku infekce z měchýře
- ojediněle až otravu krve (sepsi)
U většiny mužů k těmto komplikacím nedojde, ale vždy existuje riziko, že se mohou objevit.
Může. Blízko prostaty leží nervy, které přenášejí nervové vzruchy a cévy, které zásobují penis krví. Když na ně prostata tlačí, může způsobovat oslabení erekce až erektilní dysfunkci, problém vzrušit se, poruchy ejakulace nebo stopy krve v ejakulátu.
Viagra i další podobné léky prostatě dokonce pomáhají, takže je lze užívat i při zvětšení Nezapomeňte, že léky proti ED jsou vázány na lékařský předpis.
Ano, bolesti zad nejsou vzácné a může vystřelovat až do kyčlí, celé pánevní oblasti, do oblasti konečníka a horní části stehen. V těchto místech se může kromě bolesti objevit i ztuhlost.
Podle lékařů zvětšená prostata nezvyšuje riziko rakoviny prostaty.
Jak na zvětšenou prostatu doma a svépomocí? Existují babské rady?
Cílem „domácí pomoci“ je v co největší míře bránit nadměrnému močení.
- nepijte nápoje s močopudnými (diuretickými) účinky – patří sem alkohol, kofeinové nápoje, limonády, některé bylinkové čaje, a zároveň nepijte zbytečně moc vody obecně. Pijte když máte žízeň a dodržujte 2 až 3 litry tekutin za den.
- omete příjem cukru, jídlo si dodatečně nedoslazujte, vyhýbejte se cukrovinkám a také potravinám a nápojům s přidanými umělými sladidly
- nepijte těsně před spaním, naposled se napijte nejpozději 2 hodiny před spánkem
- před spaním nebo před dlouhými cestami v dopravě se vždy snažte vymočit
- zkuste močit na dvakrát, a tedy chvilku počkat po prvním močení a snažit se vymočit opět
- snažte se močit co nejpřirozeněji bez zvyšovaní tlaku a namáhání
- snažte se pravidelně cvičit a často se pohybujte
- zkontrolujte léky, které užíváte, zda nemají močopudné účinky, a pokud ano, ptejte se na možnosti předepisujícího lékaře
- jezte dostatek vlákniny (zelenina, ovoce, luštěniny, celozrnné výrobky), protože vláknina chrání před zácpou, která jinak tlačí na močový měchýř i prostatu a zhoršuje její příznaky
- nejezte polotovary, konzervy, hotová jídla a nezdravě zpracované potraviny
- v lékárně nebo na internetu kupte inkontinenční kalhotky, které absorbují uniklou moč
- u lékaře se informujte na trénink močového měchýře a Kegelovy cviky pro posílení svalů pánevního dna, které pomohou močit méně často. Cílem je naučit se vydržet déle bez močení.
Pro zdraví a zlepšení kondice prostaty lze doporučit:
– Hluchavka bílá
– Kopřiva dvoudomá
– Len setý (Linum usitatissimum)
– Máta peprná (Mentha piperita)
– Měsíčník lékařský
– kořen Lékořice lysé (Glycyrrhiza glabra)
– Palma sabalová (Serenoa repens)
– Pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris)
– Ploštičník hroznatý (Cimicifuga racemosa)
– Přeslička rolní (Equisetum arvense)
– Rakytník řešetlákovitý (Hippophae rhamnoides)
– Řepeň trnitá (Xanthium spinosum)
– Slivoň africká (Pygeum africanum)
– Třepatka úzkolistá
– semena Tykve obecné (Cucurbita pepo)
– Serenoa plazivá (Saw palmetto)
– zelený čaj s obsahem katechinů
– pyl Žita setého
– Vrbovka malokvětá (Epilobium parviflorum)
Vytučněné bylinky obsahují kapsle Proerecta PROSTATE.
Účinek těchto bylin na funkce a zdraví prostaty uznává Státní zemědělská a potravinářská inspekce SZPI.
Z bylin si připravujte čaje nebo je užívejte v doplňcích stravy. Seženete je v lékárnách, e-shopech a prodejnách zdravé výživy.
Masáž prostaty nedoporučujeme, protože dráždí prostatu a podporuje její prokrvení, což při zvětšené prostatě není žádoucí. Masáž prostaty v tomto stavu není bezpečná a žádný lékař vám ji rovněž nedoporučí.
Pohyb je bezesporu prospěšný, ale konkrétně cyklistika dráždí prostatu a pro postižené muže tak není vhodná. Sportu se ale určitě nevyhýbejte.
Jídelníček a pitný režim proti zvětšování prostaty
Prostata je citlivá a lehce jí podráždí nápoje i potraviny. Zde je proto seznam vhodných a nevhodných potravin.
Potraviny prospívající prostatě: | Potraviny, které se zvětšenou prostatou nejíst: |
losos a mořské ryby se zdravými tuky (omega-3 mastné kyseliny) | červené maso ve větším množství |
rajčata s obsahem antioxidantu lykopenu | mléčné výrobky |
drobné bobulovité ovoce plné protizánětlivých antioxidantů | zdroje kofeinu (káva, čaj, čokoláda, energy drinky) |
brokolice a brukvovitá zelenina | alkohol |
různé druhy ořechů díky zinku | zvýšené množství soli |
citrusy díky vitamínu C | průmyslově zpracované potraviny, polotovary |
česnek a cibule | nasycené a ztužené tuky |
různé druhy semínek | konzervované a trvanlivé potraviny |
hrubostěnná paprika | příliš sladké potraviny |
sója | vhodné nejsou ani přísné diety a hladovění (!!) |
Alkohol není vhodný, protože působí močopudně, takže prostatu namáhá a dráždí. Alkohol ohrožuje zdraví prostaty i celkové tělesné zdraví.
Závěrem o zvětšené prostatě
- zvětšení prostaty zjistí urolog po vyšetření
- prostata roste věkem a ke zvětšení běžně dochází po 40. roce
- způsobuje problémy s močením a bolest v prostatě a blízkém okolí
- podle vědců je hlavním důvodem hormonální nerovnováha a přirozené hormonální změny
- přesné příčiny vzniku ani možnosti prevence nejsou známé
- zvětšení může trápit i mladší muže a téměř každý senior dnes má zbytnělou prostatu
- léčba probíhá podáváním léků, výkonem méně invazivních zákroků nebo operací prostaty
- léčbu potřebuje zhruba do 30 % pacientů
- u ostatních mužů nejsou příznaky natolik závažné, že by vyžadovaly léčbu
- jako výrobce doplňků stravy vám doporučujeme bylinné kapsle Proerecta PROSTATE pro udržení správných funkcí, vitality a kondice prostaty
DÁLE VÁS MŮŽE ZAJÍMAT: